چاپ سیلک اسکرین

چرا لوازم چاپ سیلک مهم است؟

در سال های اخیر، با توجه به اهمیت فروش و تبلیغات، یکی از شغل هایی که پتانسیل زیادی برای رشد در این زمینه ها داشته است، چاپ سیلک اسکرین بوده است. قطعا یکی از نکات مهم در شروع این کار، به دست آوردن دانش و اطلاعات کافی درباره لوازم چاپ سیلک است. در صورتی که شما می خواهید درباره ملزومات چاپ سیلک و نحوه کارکرد آن ها اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، پیشنهاد می کنم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چرا لوازم چاپ سیلک مهم است؟

برای شروع هر کاری بهتر است اطلاعات لازم و مناسب را درباره آن شغل به دست بیاورید. چاپ سیلک نیز از آن دسته از شغل هایی است برای انجام دادن آن باید ملزومات چاپ سیلک را بشناسید.

علاوه بر شناختن شما باید بتوانید این لوازم را با کیفیت مناسب تهیه کنید. از نکات مهمی که باید درباره لوازم چاپ سیلک اسکرین بدانید این است که کار کردن با آن ها نیاز به لوازم پیچیده ندارد. در نتیجه کار کردن با این لوازم باید راحت باشد و شما بتوانید آن ها را به راحتی تهیه کنید.

گفتیم که برای شروع هر کاری به خصوص در حوزه چاپ مانند هر صنعت چاپ دیگری نیاز به لوازم چاپ سیلک مناسب داریم. ملزومات چاپ سیلک در این صنعت به نسبت صنایع دیگر قبل دسترس تر و ارزان تر هستند.

به گونه ای که شما به راحتی می توانید آن ها را تهیه کنید. لازم به ذکر است که در صورتی که شما لوازم چاپ سیلک اسکرین با کیفیت تر و مناسب تری تهیه کنید، می تواند سوددهی بیشتری نیز برای شما به همراه داشته باشد.
در ادامه قصد داریم شما را با این ملزومات بیشتر آشنا کنیم. هم چنین با کارکرد تک تک این وسایل و دستگاه ها نیز بیشتر آشنا شویم.

لوازم چاپ سیلک اسکرین

توری چاپ سیلک

اولین ابزاری که قصد داریم به شما معرفی کنیم، توری چاپ سیلک است. توری سیلک یکی از ابزارهای مهم در لوازم چاپ سیلک است. بعضی از ملزومات چاپ سیلک به گونه ای هستند که شما بدون وجود آن ها نمی توانید فرایند چاپ سیلک را به درستی انجام دهید. صفحه سیلک اسکرین هم یکی از همان ابزارها است. این توری سیلک دارای بافت بسیار ریز توری است که بر روی قاب فلزی یا چوبی کشیده می شود. در گذشته این صفحه از جنس ابریشم بود اما اکنون از جنس نایلون است. البته که چه در گذشته و چه در زمان حال کارکرد آن تغییری نکرده است.
خوب است که در زمان تهیه توری چاپ سیلک اسکرین بدانید که ضخامت و فاصله تور متغیر است. در واقع این ضخامت با توجه به سطح پارچه چاپی انتخاب کرد. هرچه این ضخامت فاصله کمتری داشته باشد و ظریف تر باشد، جزئیات بیشتری در چاپ سیلک چاپ می شود.

کاردک یا اسکوئیجی

یکی دیگر از لوازم سیلک اسکرین که می توان گفت چاپ سیلک بدون آن انجام نمی شود، کاردک است. کاردک وسیله ای است که دارای تیغه ای پلاستیکی است. این تیغه پلاستیکی به یک دسته فلزی یا چوبی متصل می شود، که استفاده از آن را راحت تر کند. اما کارکرد این ابزار برای آن است که جوهر از روی توری با فشاری که اعمال می شود به لایه زیرین پارچه منتقل شود.
در هنگام خرید کاردک در لوازم چاپ سیلک به تیغه این محصول توجه کنید. معمولا تیغه های پلاستیکی محکم بهتر از تیغه های نرم هستند. این تیغه های پلاستیکی محکم علاوه بر این که باعث می شوند پوشش بهتری برای لایه های زیرین پارچه داشته باشیم، برای چاپ هایی با جزئیات پیچیده تر هم مناسب هستند. در حالی که اگر تیغه پلاستیکی نرم باشد، چاپ شما با جزئیات کمتر منتقل می شود. در نتیجه چاپ از کیفیت کمتری هم برخوردار خواهد بود.

اگر علاقه مند به خرید لوازم چاپ سیلک هستید یا می خواهید با این ابزار آشنایی بیشتری پیدا کنید، ما به شما پیشنهاد می کنیم به نیکو چاپ سری بزنید. نیکو چاپ علاوه بر این که به شما راهنمایی های لازم را برای خرید لوازم چاپ سیلک اسکرین می کند، می توانید از این سایت خرید آنلاین لوازم چاپ سیلک را هم تجربه کنید.

جوهر چاپ سیلک

جوهر چاپ سیلک نیز یکی از لوازم چاپ سیلک است که با توجه به این که انتخاب های زیادی برای آن وجود دارد، باید در تهیه آن دقت بیشتری به خرج دهید. شما می توانید از جوهر هایی که دارای بافت هستند استفاده کنید یا جوهر های پف دار را مورد استفاده قرار دهید. در خرید خرید آنلاین لوازم چاپ سیلک به خصوص جوهر به نوع پارچه هم توجه لازم را داشته باشید. از آنجایی که هر جوهری در جنس های مختلف پارچه می تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد، در تهیه آن دقت کنید.

 

میز از ملزومات چاپ سیلک

یکی دیگر از لوازم چاپ سیلک که وجود آن به عنوان ملزومات چاپ سیلک شناخته می شود، میز است. روی این میز شابلون قرار گرفته می شود. روی این میز علاوه بر شابلون لوازم و وسایلی دیگری نیز قرار می گیرد که باید فضای مناسب برای قرارگیری همه آن ها وجود داشته باشد. داشتن میز با ابعاد مناسب برای فرایند چاپ سیلک ضروری است. در نتیجه در تهیه میز چاپ سیلک به ابعاد آن برای قرارگیری تمام لوازم مورد نیازتان توجه کنید.

 

شابلون و گیره شابلون در لوازم چاپ سیلک:

از جمله اساسی ترین لوازم چاپ سیلک شابلون است. در چاپ سیلک شما طرحی را که شما از قبل طراحی کرده اید، روی شابلون ظاهر می شود. شما برای انجام عملیات چاپ و چاپ با کیفیت به شابلون با کیفیت نیز احتیاج دارید.
اما تنها شابلون نیست که در این بین با اهمیت است. در واقع از ملزومات چاپ سیلک شما برای استفاده از شابلون به گیره شابلون احتیاج دارید. گیره شابلون، شابلون را در چارچوب نگه می دارد. در زمان استفاده از این گیره، شابلون جا به جا نمی شود و انجام فرایند چاپ برای شما آسان تر می شود.

 

شابلون:

استفاده از قالب یا چارچوب در چاپ سیلک نیز از ملزومات چاپ سیلک است. جنس این قالب ها متفاوت است. این قالب ها می توانند چوبی، فلزی یا آلومینیومی باشند. در هنگام استفاده از قالب ها، نظافت آن ها بسیار مهم و اساسی است.

به گونه ای که حتما بعد از اتمام عملیات چاپ باید این قالب ها شسته شوند. اگر قصد دارید قالب چاپ سیلک را با توجه به جنس آن که مورد نیاز شماست تهیه کنید، توجه داشته باشید که بهتر است قالب اشباع شده از روغن باشد. در این صورت تمیز کردن آن بسیار آسان تر است.

اگر تازه کار هستید به شما پیشنهاد می کنیم از چارچوب های فلزی استفاده نکنید. در این صورت برای شما استفاده از چارچوب های چوبی مناسب تر است. البته که جنس این چارچوب ها به ابعاد آن ها نیز وابسته است. پس در خرید این چارچوب ها به ابعاد چاپ خود نیز توجه کنید.

در صورتی که دوست دارید خرید آنلاین لوازم چاپ سیلک را تجربه کنید، می توانید به نیکو چاپ مراجعه کنید. در نیکو چاپ علاوه بر تهیه لوازم مورد نیاز خود برای چاپ سیلک می توانید راهنمایی ها و آموزش لازم چاپ سیلک را به کمک آن ها به خوبی یاد بگیرید.

 

قفسه از لوازم چاپ سیلک:

وقتی از لوازم چاپ سیلک صحبت می کنیم، همه به یاد ابزارهایی می افتند که در فرایند چاپ سیلک به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد. قفسه چاپ سیلک شاید در کارگاه چاپ به نسبت ابزارهای دیگر مورد توجه قرار نگیرد.

این قفسه برای خشک شدن رنگ استفاده می شود. درست است که فرایند خشک شدن با قفسه زمان بر است اما برای کسانی که فضای مناسبی برای خشک شدن رنگ و دستگاه خشک کن ندارند، بسیار مناسب است. علاوه بر این ها، استفاده از قفسه خشک کن به جای دستگاه خشک کن بسیار مقرون به صرفه تر نیز هست. همه این مواردی که گفته شد بسته به نوع رنگ و محیطی که شما برای چاپ سیلک از آن استفاده می کنید، دارد.

اما بهتر است برای فرایند چاپ سیلک و تولید انبوه آشنایی کافی را با این قفسه داشته باشید.

 

میز نور:

میز نور در لوازم چاپ سیلک برای فرایند چاپ سیلک در ظاهر کردن طرح بر روی شابلون به شما کمک می کند. در هنگام استفاده از این میز، ما طرحی که از قبل آماده کرده ایم را بر روی میز می چسبانیم. سپس شابلون لاک کشیده شده را بر روی طرح تنظیم می کنیم.

در این مرحله مقدار نور را روی شابلون تنظیم می کنیم. بعد از مدت زمان معینی طرح روی شابلون کامل می شود. برای خرید میز نور باید نحوه استفاده کردن از آن را به خوبی یاد گرفته باشید.

 

صفحه پرس در لوازم چاپ سیلک:

صفحه پرس ها نیز در راحت تر شدن کار در فرایند چاپ سیلک به شما کمک می کند. صفحه پرس به شما کمک می کند تا تعداد چاپ بیشتر و دقیق انجام می شود. به این صورت که صفحه پرس کار شما را ثابت نگه می دارد و از جا به جا شدن آن جلوگیری می کند.

در این میان سه نوع صفحه پرس وجود دارد که شما می توانید آن ها را تهیه کنید. این سه نوع پرس دستی، پرس نیمه اتوماتیک و پرس اتوماتیک هستند. برای این که بتوانید انتخاب مناسب تری در تهیه انواع صفحه پرس داشته باشید، بهتر است اطلاعات دقیق تر و کامل تری در رابطه با صفحه پرس ها داشته باشید.

پرس دستی به طور کامل با دست کار می کنند. در حالی که پرس های نیمه اتوماتیک با وجود این که نیاز دارند صفحه ها توسط نیروی انسانی جا به جا شوند، تا حدی اتوماتیک و مکانیزه نیز هستند. پرس های اتوماتیک نیز همانطور که از روی اسمشان مشخص است کاملا به صورت اتوماتیک و مکانیزه کار می کنند.

از آنجایی که استفاده از صفحه پرس فرایند چاپ را بسیار سریع تر و کارآمدتر می کنند، معمولا در چاپ هایی با تیتراژ بالا از صفحه پرس های نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک استفاده می کنند.

 

 

دستگاه های مورد نیاز در لوازم چاپ سیلک:

دستگاه های چاپ سیلک به شکل های مختلفی در لوازم چاپ سیلک وجود دارند که شما بتوانید به شکل های متفاوت از آن ها استفاده کنید. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که این امکان را برای شما فراهم می آورند تا به راحتی بتوانید در فضاهای مختلف از آن ها بهره ببرید.

برای نمونه شما می توانید در فضای خانگی، کارگاهی و صنعتی به شکل های مختلف با بودجه های متفاوت کار خود را راه اندازی کنید. در ادامه ما شما را با انواع این دستگاه ها آشنا می کنیم.

 

دستگاه چاپ سیلک دستی:

معمولا دستگاه های ملزومات چاپ سیلک دو دسته می شوند. دستگاه هایی که چاپ در آن ها به صورت دستی انجام می شود و دستگاه هایی که چاپ در آن ها به صورت اتوماتیک انجام می شوند. در روش چاپ سیلک به روش دستی چسب کاری مقطع های مختلف سطوح، چسباندن مواد لاستیکی و بسیاری از کارهای دیگر، همه و همه به صورت دستی انجام می شوند. این روش سنتی تر است و زحمت بیشتری هم برای شما به همراه دارد.

 

دستگاه چاپ سیلک خانگی:

این لوازم چاپ سیلک اسکرین چون حجم کمی دارند، به آن ها دستگاه چاپ سیلک خانگی می گوییم. افراد بیشتر از این نوع دستگاه به عنوان شغل دوم در خانه ها استفاده می کنند. از ویژگی های جالب درباره این دستگاه ها، قابل حمل بودن و کم صدا بودن آن ها برای استفاده در آپارتمان ها است. دستگاه چاپ سیلک خانگی قیمت مناسبی برای تهیه کردن دارند و به راحتی می توان آن را خریداری کرد.

 

دستگاه چاپ سیلک کارگاهی:

دستگاه های چاپ سیلک کارگاهی برای تیتراژ های متوسط و کارگاه های کوچک تر مناسب هستند. قیمت این دستگاه ها نیز در حدود متوسط تری نسبت به دستگاه های چاپ سیلک خانگی قرار دارد. دستگاه های چاپ سیلک کارگاهی را می توان به شکل های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تهیه کرد. البته قیمت آن ها و هزینه های تعمیر، نگهداری و ابعاد آن ها نیز متفاوت است.

 

دستگاه چاپ سیلک صنعتی:

دستگاه های چاپ سیلک صنعتی همانطور که از روی نامشان مشخص است، مصارفشان بیشتر به صورت صنعتی و در کارخانجات مختلف است. این دستگاه ها توانایی آن را دارند که در تیتراژهای خیلی بالا و در شیفت های بیشتر کار کنند. هزینه تهیه این دستگاه ها بسیار بالاتر است.

دستگاه های چاپ سیلک صنعتی عمر و دوام بیشتری دارند و قطعات آن ها را می توان برای مدت زمان طولانی تری مورد استفاده قرار داد. به شکلی که برای زمان بیشتری نیاز به تعمیر یا تعویض نداشته باشند.
مشخص است که بهتر است هر یک از این دستگاه ها را به شکل های مناسب خودشان و با توجه به موقعیتی که به آن نیاز دارید، تهیه کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *